Flash mob

Flash mob to określenie, którym przyjęło się określać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie znający jedynie jej termin i planowane działanie. Zazwyczaj akcje takie są organizowane za pośrednictwem Internetu.

Pomysł organizowania błyskawicznego tłumu narodził się w Nowym Jorku – pierwszą akcję tego typu zaplanowała w początku 2003 roku osoba lub organizacja określająca się jako Mob project. Zabawa polegała na zgromadzeniu się w sklepie Macy’s i dopytywaniu się sprzedawców o „dywanik miłości dla komuny”. Kolejne akcje polegały na oddawaniu pokłonów ogromnej figurce pluszowego dinozaura ustawionej w jednym ze sklepów z zabawkami na Times Square, klaskaniu wewnątrz ekskluzywnego hotelu albo obserwacji fikcyjnego przedstawienia. Uczestniczyły w niej setki osób. Pomysł na flash mob szybko rozpowszechnił się także w innych miejscach świata, także i w Polsce. W pierwszą rocznicę powstania ruchu flash mob odbył się tak zwany Drugi Globalny Flash Mob, którego scenariusz nawiązywał do nowojorskiego „dywanika miłości dla komuny”.

Najbardziej znane organizacje flash mob to: Global Flash Mob Committee, Mob Project (Nowy Jork, USA), SydMob (Sydney, Australia), Fmob RU (Rosja), Warszawski Front Abstrakcyjny (Warszawa), FMOB (różne miasta Polski).

Jednym z pierwszych miast Polski, w którym odbył się Flash Mob, był Radom – to właśnie tam tłum 60 osób zachwycał się doskonałością bułek z serem. Także tam, 200 osób, maszerując czwórkami, zaśpiewało pieśń „Przybyli ułani pod okienko”.

Wielkie firmy zapragnęły wykorzystać flash mob do celów reklamowych. Jest to sprzeczne z ideologią flash moba, która mówi o tym, że akcji odbywają się dla czystej przyjemności i nie mogą mieć żadnego innego celu. Przykładem polskich firm, które próbowały wykorzystać flash mob jako reklamę jest Platforma Mediowa Point Group i Gazeta Wyborcza.

Flash moby stały się inspiracją dla wielu innych nurtów projektów miejskich, takich jak amerykański Street Wars, australijski Free Hugs czy polski Urban Playground.

Źródło: wiki,/a>

Point Group do wydawca magazynu „?Dlaczego” i w pazdzierniku 2003 zorganizowali akcje zachecajaca do czytania ich miesiecnzika pod Rotunda w Warszawie. Przyszlo 10 osob. Tutaj mozna znalezc krotki opis tego wydarzenia: opis- brak zdjęć itd.. Akcja Gazety Wyborczej miala miejsce w Lodzi i wygladala mniej wiecej tak, ze byly rozdawane jakies talony w zamian za uczestnictwo we flash mobie. To chyba promocja lokalnego dotaku Gazety. Zreszta to nie wszystkie przyklady, w Polsce calkiem niedawno fm do reklamy chciala uzyc (i uzyla) Coca Cola do promocji Coca Coli Light, a chyba najbardzej spektakularny przykald byl za granica, kiedy zrobial to duza firma produkujaca zegarki.

Agencja PR Sigma International (Poland) Ltd zrealizowała w kwietniu niestandardową kampanię medialną wspierającą wprowadzenie na rynek nowego produktu Kompanii Piwowarskiej – piwa Dog in the Fog. Istotnym elementem tej kampanii były tzw. flash mobs – absurdalne z pozoru spotkania, których reguły powstają w sieci, a właściwe działania przenoszą się do świata realnego.

Działania PR stanowiły wsparcie dla działań ambientowych opracowanych i prowadzonych przez agencję reklamową PZL, a których osnową było pojawienie się na ulicach polskich miast osób prowadzących na smyczy… niewidzialne psy! Zadaniem Sigmy było – poprzez wzmocnienie efektu plotki (tzw. buzz marketing) – wzbudzenie zainteresowania tym wydarzeniem społeczności Internetu, a za jego pośrednictwem – także mediów klasycznych.

Przedstawiciele agencji towarzyszyli właścicielom niewidzialnych psów podczas ich spacerów, obserwując reakcje przechodniów i przysłuchując się wymienianym uwagom. Wnioski posłużyły do odpowiedniego inicjowania dyskusyjnych na blisko 80 forach internetowych.

Efekty przeszły wszelkie oczekiwania – wysyp dziwnych spacerowiczów wywołał prawdziwą burzę opinii w Internecie. Zastanawiano się, z czym wiązać te niecodzienne przypadki. Pojawiło się wiele domysłów głosów za i przeciw, zabawnych propozycji, np. sprzedaży niewidzialnego psa na aukcji internetowej.

Finałem trwających blisko tydzień działań było zorganizowanie przez Sigmę
17 kwietnia w ośmiu miastach Polski flash mobów, których celem było podsycenie efektu krążących po Internecie plotek i domysłów, zainteresowanie mediów i wzbudzenie kolejnych komentarzy. We flash mobach mógł wziąć udział każdy, kto na to miał ochotę i do kogo dotarła informacja wysłana przez Internet.

O godzinie 16:30 w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu spotkali się właściciele niewidzialnych psów. W każdym z miejsc po kilkadziesiąt osób rozmawiało, wymieniając uwagi nt. swoich pupili, chwaląc je lub krytykując za rozmaite cechy. Po paru minutach właściciele niewidzialnych psów uformowali koło i spacerując jak na wystawie, dumnie prezentowali swoich podopiecznych. Po kilku okrążeniach niewidzialne psy stawały się bardzo niespokojne i szarpiąc za smycze wyciągały swych właścicieli z kręgu. Po chwili wszyscy rozbiegali się w stronę okolicznych zabudowań. Flash mob trwał krótko. Tak nagle jak się pojawiał, tak szybko się skończył.

Flash moby wzbudziły bardzo duże zainteresowanie przechodniów. W kilku miejscach zgromadziły się prawdziwe tłumy. Nie było końca domysłom o co chodzi w tej akcji, jednak podczas wydarzenia – tak jak i w całej kampanii PR – nie pojawiła się na ten temat żadna informacja.

Kampania PR była krótkotrwała, ale bardzo intensywna, poprzedzając właściwą kampanię reklamową produktu. Oprócz działań w Internecie i flash mobów, działania PR obejmowały także przygotowanie nietypowej informacji prasowej oraz atrakcyjnych zdjęć ukazujących reakcję przechodniów na te niecodzienne sytuacje.

Efektem były liczne publikacje w mediach regionalnych i centralnych, dyskusje w czołowych stacjach radiowych, na licznych internetowych forach dyskusyjnych, a nawet obecność w czołowym programie informacyjnym TVP.

Kulminacją całej kampanii była konferencja prasowa 27 kwietnia, na której Kompania Piwowarska oficjalnie ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego produktu.

***
A cały artykuł powstał przez to. Dziś w Poznaniu odbył się ciekawy flash mob. W jednym z centrów handlowych spotkało się około 2000 ludzi. A głównym celem była bezkrwawa walka na pistolety.
Skąd ja to znam??

Aż dziw, że tak mało firm zajęło się flash mobem… a to przecież idealny element , który w połączeniu z marketingiem szeptanym może dać ekstra efekty. Tylko trzeba umiejętnie przeprowadzić..

Więcej o tym flash mobie i filmik: tu

Reklamy