30 sekund…

tyle wystarczy, żeby.. no właśnie..
żeby przekazać światu to, co masz do przekazania. Tyle czasu są Ci w stanie poświęcić ludzie ze swojego cennego czasu. Teraz to już nie 5 minut sławy. To tylko 30 sekund.

Twój blog może mieć 1 zdanie. To może być SMS. To może być trochę więcej znaków. Ale krótko i treściwie. Że niby nie znasz takich blogów? A Twitter.com? Masz 140 znaków, żeby wyrazić siebie. Każdy może to przeczytać. Możesz wrzucić to jako widget gdziekolwiek. Tu się nie rozmawia. Tu się jest. Istnieje. Tu się tylko komunikuje światu swoje ja.

Znacie serial „Rodzina Soprano”? Wiecie, że już było conajmniej 6 serii?? (ile dokładnie- nie wiem ;P) Każdy ma po naście odcinków. Te wszystkie odcinki można zmieścić… w 7 minut i 36 sekund! Nie wierzysz?

Jak widać, żeby się nie pomylić przy takiej siekance mamy oznaczenia graficzne: pobici-krecha, zabici- krzyżyk.

Pomysł się tak przyjął, że Sony postanowiło stworzyć takie siekanki ze swoich seriali. Ba.. nawet kanał telewizyjny (internetowy rzecz jasna) z takimi kompilacjami.

Wiecie co to jest epizod? To pewnie się domyślicie, że minizod, to jest właśnie taka kompilacja. Ale to nie tylko najważniejsze sceny serialu/filmu. To filmik sam w sobie, z zachowaniem wszystkich cech dobrego dzieła- wstęp, rozwinięcie, kulminacja akcji, zakończenie.

Dlaczego takie twory są coraz popularniejsze? Bo są mobilne. Można je wpakować na komórkę albo PDA i zabrać. Można pokazać. Bo to tylko chwilka.

Lubicie „Magdę M” albo „Oficerów”? Nie, nie pomyliłam się. Mimo, że te seriale, z początku wydaje się tak, nie mają ze sobą nic wspólnego. Mają. Akson Studio. Czyli producenta. Do tego duetu warto dodać też nowy serial Winda. Ma właśnie 30 sekund. To tylko scenka, krótki dialog, ale zaskakuje i rozbawia. Kosztuje jedynie 2,44 zł i masz go na swojej komórce.

Chcecie jeszcze krócej? Posłuchacie radia SASS (Short Attention Span System). Usłyszycie utwory niedłuższe niż 2 minuty. Każdy utwór się może tam pojawić. Jak to możliwe? Bo się wycina co niepotrzebne. Solówki, powtórzone refreny, wstępy. Posłuchacie rocka i muzykę klasyczną.

A niusy? Też są. Polityczne. Można w 17 sylabach. DailyHaiku.com. Ciekawe czy polskie niusy polityczne też by się tak dało 🙂

w Jaiku.com można się porozumiewać nie tylko skrótowo słowami ale i grafikami. Tak jak przez komórki przy pomocy Zlango.

To oczywiście nie oznacza, że z ekranów zniknął normalne filmy, a seriale będą mieć po naście sekund. To oznacza, że ludzie na siłę próbują oszczędzić czas..

Reklamy